HUSKY

STANY

Pri výbere stanu je dôležité stanoviť si základné požiadavky, ako je aktivita pre ktorú budete stan chcieť využívať, ďalej počet osôb a ďalšie parametre, napr. váha, rozmer v zbalenom stave, materiál, konštrukcia atď. …

Stany môžeme deliť podľa konštrukcie na:

KOPULOVÁ KONŠTRUKCIA
Kopula patrí medzi najrozšírenejšie stany, ktoré sú charakteristické samonosnou konštrukciou, ktorá je docielená krížnymi nosnými prútmi. Stan netreba kotviť k zemi pre to, aby mohol stáť. Ukotvenie tu slúži k stabilizácii pri náročnejších poveternostných podmienkach.

GEODETICKÁ KONŠTRUKCIA
V prípade, že sa nosné prúty krížia v dvoch a viac miestach, ide o geodetickú konštrukciu. Stany s touto konštrukciou sú tiež plno samonosné a oproti kopulovitým sú ešte viac stabilné, v týchto stanoch je lepšie využitý vnútorný priestor. Ukotvenie tu taktiež slúži k stabilizácii pri náročnejších poveternostných podmienkach.

TUNELOVÁ KONŠTRUKCIA
Pokiaľ sa prúty nosnej konštrukcie nekrížia, ale vytvárajú tunel, tak sa jedná o tunelovú konštrukciu. Tunelový stan najlepšie využíva vnútorný priestor. Na ich stavanie, ale musíte už použiť ukotvenie, pretože stany nie sú samonosné.

KOMBINOVANÁ KONŠTRUKCIA
Kombináciou medzi tunelovou a kopulovou konštrukciou vznikne stan s kombinovanou konštrukciou. Stany s kombinovanou konštrukciou sú čiastočne samonosné. Ide väčšinou o veľké rodinné stany.

 

Základné parametre stanu

NOSNÁ KONŠTRUKCIA
Môžete vybrať medzi dvoma typmi – duralovou a durawrapovou nosnou konštrukciou. Dural vyniká svojou nízkou váhou, pevnosťou a ohybnosťou . Durawrap je laminátový prút, ktorý má špeciálnu polyesterovú fóliu, ktorá ho robí pevnejším a predlžuje jeho životnosť.

DVOJPLÁŠŤOVÝ A JEDNOPLÁŠŤOVÝ STAN
HUSKY vo svojej kolekcii ponúka väčšinou dvojplášťové stany, ktoré sa skladajú z vonkajšieho stanu (tropiko) a vnútorného stanu (spálňa). Výhodou týchto dvoch vrstiev je možná cirkulácia vzduchu. Vlhkosť ktorá vzniká vo vnútri spálne, prechádza vzdušnými stenami a zráža sa na tropiku. Jednoplášťové stany majú len vonkajší stan.

VENKAJŠIA A VNŮTORNÁ KONŠTRUKCIA     
Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou konštrukciou je v uchytení nosných tyčiek stanu. Vonkajšia konštrukcia má tyčky umiestnené na vonkajšej strane stanu a to pomocou tunelou, alebo pomocou plastových praciek. Výhody tejto vonkajšej konštrukcie je ľahká stavba aj v nepriaznivom počasí. Spálňa je už (po prvej stavbe) zapnutá vo vnútri stanu a preto ju nenamočíte, alebo neušpiníte. Vnútorná konštrukcia stanu má prúty prichytené k vnútornému stanu, najčastejšie pomocou plastových spôn, alebo očkom a „olivou“. Vonkajší stan potom prekryje spálňu a uchytí sa ku konštrukciu.

VETRANIE
Všetky stany majú viac či menej vetracích okienok. Tie sú prekryté vonkajšou stanom, aby bolo možné použiť vetranie aj v nepriaznivom počasí. Ideálny a najúčinnejšie vetranie je otvorenie vchodu do stanu. Ak má stan dva protiľahlé vchody tak Vám bude vzduch krásne cirkulovať.

PRÍSLUŠENSTVO
Štandardným príslušenstvom stanu je jeho obal, ktorý môže byť klasický, alebo kompresný. Kompresný obal umožní zmenšiť objem balenia na čo najmenšiu veľkosť. Ďalšou štandardnou výbavou stanu sú: opravárenský set, ktorý obsahuje kúsky materiálov ktoré sú použité na stane, lepidlo, štetec a diel na opravu tyčky ako prvá pomoc.

 

Delenie podľa aktivity

PEŠIA A CYKLO TURISTIKA
Je tu kladený dôraz na váhu a ľahké stavanie. Stan by teda mal byť čo najmenší, slúžiaci len k prespaniu.

VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA
Tu je kladený dôraz na váhu a veľkosť stanu. Navyše je potreba zohladniť klimatické podmienky v ktorých bude stan používaný. Preto je treba zohľadniť materiál, záter a konštrukciu.

STAN DO KEMPU
Predpokladaný je dlhší pobyt v stane a preto treba vyberať komfortnú veľkosť s odkladacími a úložnými priestormi. Stavba môže byť náročnejšia, pretože stan nestaviame každý deň. Tu preto odporúčame väčšie až priamo rodinné stany.

STAN DO ZIMNÝCH PODMIENOK
Tu sú kladené nároky na materiály odolné extrémnym poveternostným podmienkam. Ideálna voľba je potom geodetická konštrukcia pre svoju stabilitu. Výhodou sú snehové límce, ktoré, ktoré podporujú stabilitu.

AKO SA MÁM STARAŤ O SVOJ STAN?

Po každom použití je nutné stan poriadne vyčistiť a vysušiť pred skladovaním. Stan je možné čistiť len vlažnou vodou, aby nebol porušený záter. Sušenie je potreba nezabúdať aj v prípade, že pri stanovaní nepršalo. Pri akomkoľvek použití sa zráža vo vnútri vlhkosť.
V prípade, že je to potrebné stan čistite vlažnou vodou so šetrným čistiacim prostriedkom na báze mydla. Nikdy nepoužívajte aviváž a bieliace a iné agresívne prípravky. Stan umývajte molitanovou špongiou alebo jemnou handričkou.
Stan by mal byť skladovaný v suchom prostredí.
Životnosť stanu a podlážky môžete predĺžiť pravidelným ošetrením impregnačnými prípravkami určenými k tomuto účelu.
Ku každému stanu je pribalený opravárenský set pre prípadné drobné opravy pri neočakávaných problémoch, ako je roztrhnutie látky a podobne. Tento set obsahuje časti segmentu náhradnej tyčky, záplaty z tkaniny použitej na konkrétnom stane a lepidlo.
Akékoľvek poškodenie by sa malo čo najskôr odstrániť.
Pri stavaní stanu je dobré prehliadnuť miesto, kde chcete stan postaviť, a odstrániť ostré predmety, aby nedošlo k poškodeniu.

 

 

SPACIE VAKY

Ako vybrať správny spací vak?

Spacie vaky delíme do niekoľkých kategórii podľa typu výplne, alebo konštrukcie či tvaru.

Podľa týchto parametrov a budúceho využitia je potrebné sa rozhodnúť pre správny spací vak.

 

Tvary spacích vakov

DEKOVÉ
Tento typ spacieho vaku sa dá celkovo rozopnúť a môžete ho používať ako deku.

MÚMIOVÉ
Ide o najpoužívanejší tvar spacích vakov, ktorý kopíruje ľudské telo a preto optimalizuje vnútorný priestor.

OVÁLNE
Tento tvar vychádza z múmie, ale je viac oválny a nekopíruje presne tvar ľudského tela.

ROZŠÍRITEĹNÉ
Táto vlastnosť spacích vakov môže byť použitá u všetkých typov spacích vakov. Rozširovať sa môže dĺžka, alebo šírka spacieho vaku.

Typ izolačnej náplne

SYNTETICKÁ
V dnešnej dobe sú syntetické vlákna najpoužívanejšou náplňou do spacích vakov . AJ syntetické vlákna môžu byť rozdelené do veľa kategórii podľa ich vlastností, ako napríklad mikrovlákna, alebo dutinkové duté vlákna. Každý typ vlákna má špecifickú vlastnosť. Mikrovlákno má vysoko termo izolačnú vlastnosť a zaberá málo priestoru. Najčastejšie sa používa pre malé spacie vaky, kde je kladený veľký dôraz na dobrý pomer váhy a veľkosti balenia. Spacie vaky plnené mikrovláknami majú menší objem než u spacích vakoch ktoré sú plnené dutinkovými vláknami. Pri dutých vláknach rozdeľujeme počet dutiniek koľko vlákno má. Čím väčší počet dutiniek vlákno má tým zvyšuje výhrevnosť a objem spacieho vaku. Syntetické vlákna sú relatívne nenáročné na údržbu, sú antialergické a odolné vo vlhkom prostredí, narozdiel od peria. Ďalší údaj je koľko náplne je v spacom vaku.

PÁPEROVÁ
Páperové náplne majú veľmi dobré izolačné vlastnosti. Perie je oproti syntetickej náplne: ľahšie, zbalitelnejšie a výhrevnejšie. Naopak perie je náchylné na vlhkosť a je náročnejšie na údržbu. Perie sa špecifikuje pomerom páperia a malého peria. Páperie zaisťuje tepelnú izoláciu a pierka zaisťujú objem. Ďalší údaj je koľko náplne je v spacom vaku

 

Veľkosť spacích vakov

Výber správnej veľkosti a dĺžky spacieho vaku je dôležitým krokom pri jeho kúpe. Spací vak nesmie byť tesný, naopak nesmie byť moc voľný. Doporučená výška osôb je cca o 25cm menšia než je dĺžka spacieho vaku. Je nutné brať do úvahy aj šírku postavy a preto ak máte neštandardnú postavu je lepšie si spací vak vyskúšať pred samotnou kúpou.

 

Teplotné určenie

Určujeme tri teploty u každého spacieho vaku.

EXTREME TESTED
Ide o extrémne teploty, ktoré určujú spodnú tepelnú hranicu.

LOW COMFORT
Ide o komfortnú teplotu, ktorá by mala byť predovšetkým braná do úvahy pri výbere spacieho vaku. V prípade že sa teplota dostane do rozsah k teplote EXTREME TESTED, tepelný komfort sa zníži. Takisto platí pre rozsah k teplote HIGH COMFORT, kde sa teplota zvyšuje tak, že sa celkový tepelný komfort tiež znižuje.

HIGH COMFORT
Ide o extrémnu teplotu, ktorá určuje hornú teplotnú hranicu.

Aj pre títo údaje ja potreba zvážiť ďalšie faktory, ako je aktuálny stav metabolizmu a vonkajšie prostredie. Tie môžu totiž skresliť pocitovú teplotu, aj keď tá reálna teplota zodpovedá daným hodnotám. Rozdielnu pocitovú teplotu vníma muž, žena či dieťa. Záleží aj na aktuálnej fyzickej kondícii či fyzickému a psychickému stavu. Veľký vplyv má tiež vlhkosť okolitého prostredia či oblečenia. Odporúčame na spanie obliecť iné oblečenie, než ste mali na sebe počas dňa a ktoré by malo byť suché. Oblečenie by ste mali vrstviť od termoprádla, v prípade nutnosti pridať druhú vrstvu z hrejivého materiálu. V prípade že ani dve vrstvy nestačia a chcete si pridať ďalšie, dbajte na to aby ste nemali stále dostatočný priestor vo svojom spacom vaku, inak budete stlačovať izolačnú vrstvu spacieho vaku a vrstvenie oblečenia bude kontraproduktívne

 

Spájanie spacích vakov

Niektoré spacie vaky majú vlastnosť, že sa dajú dva spojiť v jeden celok. Spací vak musí byť v prevedení L (ľavý) a R (pravý), malo by sa jednať o rovnaký typ spacieho vaku a z jednej sezóny. Pokiaľ chcete spojiť dva rôzne spacie vaky, musia byť z jednej rady a musia mať rovnakú dĺžku..

Obal spacieho vaku

Obal chráni spací vak pred zašpinením a mechanickým poškodením počas skladovania a prepravy. Vo väčšine prípadov má obal kompresné popruhy, ktoré umožňujú stlačiť veľkosť balenia na minimum.

 

AKO SA MÁM STARAŤ O SVOJ SPACÍ VAK?

Textilné materiály, z ktorých sú spacie vaky vyrobené sú konštruované pre bežné pranie a čistenie. Dodržiavaním týchto inštrukcií dosiahnete čo najlepších výsledkov pri čistení a údržbe.
Rozlišujeme dva typy spacích vakov podľa druhu ich náplne na páperové a syntetické, podľa toho sa líši ich údržba.
Po každom použití prevetrajte poriadne spací vak v rozopnutom stavu.
V prípade lokálneho znečistenia, je dobré škvrnu vyčistiť len vlažnou mydlovou vodou.
V prípade väčšieho znečistenia povrchu je možné spací vak vyprať podľa nasledujúcich inštrukcii:
-perte vo veľkoobjemových pračkách s rotujúcim bubnom – NEPOUŽÍVEJTE vírivé pračky.
-používajte teplú vodu – nie horúcu
-zips majte vždy zapnutý a nežmýkajte
-nepoužívajte žiadne pracie prostriedky, pretože sú veľmi agresívne (pokiaľ nie sú určené výhradne na spacie vaky)
-dôležitá je tiež fáza sušenia, spací vak sušte vždy vo vodorovnej polohe
-u páperového spacieho vaku je potreba spací vak niekoľkokrát za deň pretrepať, aby páperie nezľahlo
-pri sušení nevystavujte spací vak slnku alebo sálavému teplu
Nedopracujeme čistenie chemickou cestou, pretože môže prísť k zníženiu vlastností ako je odpudivosť vody a izolačnú výkonnosť.

Pokiaľ spací vak balíte do obalu, správny spôsob je spací vak do obalu natláčať.
Pri tomto spôsobe nepolámete vlákna plnenia, tak ako by sa stalo pri rolovaní spacieho vaku.
Pre dlhodobé uskladnenie nedopracujeme skladovanie v obalu, ale rozložený vo voľnom priestore (či už je to väčšia krabica alebo inak)
Spací vak ukladajte vždy vyčistený a suchý na suchom mieste, čím dosiahnete predĺženie jeho životnosti.

KARIMATKY

Karimatka je základnou pomôckou a vybavením na prenocovanie vonku, alebo pod stanom.
Ide o hlavnú izolačnú vrstvu medzi Vami a zemou.
Delíme ich na dve základné kategórie:
PENOVÉ
Husky ponúka penové karimatky z EVA materiálu.
Ten vyniká dobrou pevnosťou a izolačnými vlastnosťami. Ďalšou výhodou je nízka váha a dlhá životnosť.
Na spodnej strane tejto EVA karimatky môžete mať tiež alumíniovú fóliu, ktorá chráni pred špinou a nie je nasiakavá.

SAMONAFUKOVACE
Izolačnou vrstvou samonafukovacích karimatiek je samotný vzduch, ktorý karimatku vystuží.
Výber je od tenkých a odľahčených samonafukovacích karimatiek až po druhy s hrúbkov 10cm, ktoré sú naozaj veľmi komfortné.
Karimatka môže mať na spodnej časti protišmykovú úpravu, ktorá bráni zošmyknutiu karimatky po povrchu.
Každá samonafukovacia karimatka má minimálne jeden plastový ventil.
V prípade, že chcete karimatku nafúknuť, tak jej otvorte a nechajte otvorený ventil, nechajte karimatku samovoľne nafúknuť.
Pri prvom použití je potrebné nechať karimatku nafukovať približne jednu hodinu.
Potom, čo sa karimatka nafúkne, doporučujeme si ju ústami dofúknuť, aby bola dostatečne tvrdá, a ventil zavrite.
Pri balení samonafukovacej karimatky sa najskôr otvorí ventil, tlakom na karimatku sa vzduch vyháňa von a zatvorením ventilu sa zabráni opätovnému nasávaniu vzduchu. Pri balení karimatky potom dosiahneme skladnosti podľa toho, koľko vzduchu sa nám podarí dostať z karimatky von. Karimatku potom uložte do obalu. Ak odpočíva karimatka doma, pomáha jej, podobne ako spaciemu vaku, skladovanie v rozloženom stavu.

Back to top