Nie je stan ako stan

Stan, pre niekoho súčasť prázdnin, dobrodružstva, zážitkov, no pre iného hrôza a nekultúrnosť. Hovorí sa, že nič neutuží priateľstvo či rodinu tak, ako priateľ Stan-ko. Keď sa na neho pozriete takto, možno sa vám bude hneď zdať sympatickejší. Veď, kto by ho nemal rád? Spoločné zážitky sú tie najkrajšie a čo tam po tom, že ste sa nesprchovali každý deň, neholili a toaletou vám bola voľná príroda? Veď takto kedysi žili naši predkovia. Len dnes akosi radi zabúdame, že príroda nie je náš nepriateľ. Vzďaľujeme sa od nej a neustále
na niečo šomreme.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že neexistuje univerzálny stan. Je dôležité zvážiť a stanoviť v akých podmienkach budeme stan využívať. Stan patrí k základom každého outdoorového vybavenia.
V nasledujúcom článku sa budeme venovať jednotlivým parametrom, ktoré je dobré si všímať pred jeho samotnou kúpou.

Na ,,záhradné stanovanie pre deti,, stačia aj jednoduché lacné stany z tuctových akcií, no ak chcete naozaj kvalitný stan, tak sa treba pozrieť troška iným smerom.
Je tu množstvo špecializovaných predajní s profesionálnymi zamestnancami, ktorí vám navyše dobre poradia. Napríklad taký so širokou ponukou tovaru skladom a priateľským prístupom. Najlepšie je, keď pred kúpou vidíte stan tiež rozložený, alebo v 3D pohľade, alebo video prezentácií, aby ste nekupovali mačku vo vreci. Iste vám netreba pripomínať, že ponuka je široká. No možno niektorí z vás poznajú iba ihlanové a áčkové stany. Tie však nie sú vhodné na výpravy.
Najväčšej obľube sa dnes teší stan v tvare iglu alebo kopulovitý stan. Hneď za ním je stan v tvare tunela.


Čo s batohmi a nie práve vábnou obuvou? Môžete ich nechať v predsienke, ktorá má aj iný účel, a to vetranie počas dažďa. Kvalitný stan by mal mať aj sieťku, ktorá chráni pred hmyzom počas vetrania. Ak chcete naozaj dobrý stan, tak sústreďte pozornosť aj na ostatné úložné priestory (vrecká, sieťová polička). A ak si ceníte svoje chrbty, tak nepodceňte celkovú váhu stanu.

 
Nechcete, aby sa váš stan stal len stanom na jedno použitie?Pokiaľ už doň investujete, tak sa oň i príznačne starajte. Poriadok by mal byť samozrejmosťou. Dávajte pozor, aby bol po každej akcii poriadne vysušený, lebo môže chytiť pleseň. V okolí stanu narábajte opatrne s ohňom.

 

Zaujímate sa o zloženie stanu?

Nie? Mali by ste sa. Tyčky môžu byť

Na vonkajšiu vrstvu sa používajú syntaktické tkaniny s vrstvou polyuretanu alebo silikónu.

Pozornosť treba venovať švom. Keď vyberáte stan, tak si všimnite,či sú prelepené ochrannou páskou. Materiál podlahy by mal byť vyrobený polyester či polyamid.

Nedajte sa obalamutiť akciovými ponukami, kde sa používa vrstvený polyetylén (má nízku odolnosť voči vode, vysokú váhu a vydrží len veľmi krátko). Ak si myslíte, že na farbe nezáleží, tak sa veľmi mýlite. Svetlý vonkajší plášť spôsobuje väčšie presvetlenie stanu, takže i počas škaredého počasia sa tu budete cítiť dobre.
Pred kúpou treba mať teda jasno v tom, ako často budete stan využívať, koľko ste ochotný investovať, koľko osôb ho bude využívať (Stan Zajo Montana 2, Stan Coleman, Rock Springs 4) a pod.

V neposlednom rade treba dávať pozor aj na tzv. vodný stĺpec, čo je hodnota nepremokavosti a prievzdušnosti stanu kedže telesné pary nám budú kondenzovať na stenách stanu pri lacných výrobkoch uvedených na trh le za účelom zaujatia pozornosti úrovne ceny ktorá bude na prvý pohľad zaujímavejšie voči kvalitným stanom Husky, Coleman, Zajo,

Veríme, že vyberiete dobre a Stan-ko sa stane vašim spoločníkom do času i nečasu (Stan Husky Outdoor Bonelli) či už pre výlety vo dvojici, na rodinné kempy, na festivaly, alebo expedičné sólo túry.

Ak plánujeme spať v kempe a vyrážať z neho na jednodenné lezecké výpravy, odporúča sa veľký a priestranný stan. Ak však plánujeme dlhšie viacdenné turistické pochody, je nutné mať stan malý, ľahký a napriek tomu dostatočne pevný a odolný voči rozmarom počasia.

Stany určené do kempov môžu byť ťažšie a ich stavba komplikovanejšia; pri stanoch určených na viacdňové turistické prechody kladieme zvýšený dôraz na nízku hmotnosť a predovšetkým jednoduchú stavbu.
Konštrukcia sa odporúča samonosná – nemusíme tak v kamenistej krajine hľadať miesto na zapichnutie kolíkov.

Tie, ktoré plánujeme využívať v zime, alebo v náročných vysokohorských podmienkach, musia mať trpiko až k zemi alebo ešte lepšie snehové límce a vysokú samonosnosť. Majú v mnohých ohľadoch špeciálnu úpravu; dlážka by mala odolávať prerazeniu a nemala by prepúšťať vlhkosť.

V letných mesiacoch je veľmi dôležitá moskytéria, aby sme mohli vetrať a pritom byť chránení pred otravným hmyzom; vetracie chlopne musia zaistiť odvetrávanie i za dažďa.
Praktický má byť taktiež vchod do stanu, ktorý kryje pred dažďom a vetrom. Kotviace šnúry sú samozrejmou súčasťou stanu, i keď pri samonosných stanoch sú potrebné len pri silnom vetre. Odporúčame nosiť ich stále so sebou, aj keď predpoveď počasia vietor nehlási.

 

Ako spoznáme kvalitu stanu?

Ak chceme vybrať kvalitný stan, je dobré hľadieť na počet plášťov. Dvojplášťové stany sa nám oplatia kúpiť hneď z niekoľkých dôvodov:

 

 

Parametre

 

1. Podlaha

Veľmi dôležitá je aj podlaha stanu. Pre výrobu kvalitných podláh sa používajú polyesterové alebo polyamidové vlákna s prímesou, kvôli vysokému vodnému stĺpcu, ktorý je v tomto prípade kľúčový. Čím vyšší vodný stĺpec, tým vyššia “vodeodpudivosť”.

2. Počet osôbschema

Pre úplné pohodlie je treba počítať s tým, že jedna osoba zaberie cca 55 až 60cm na šírku a na výšku by mal byť stan väčší minimálne o 25cm ako ste Vy. Zvyčajne výrobca udáva maximálni počet osôb a počíta s priemernou výškou. Zvážiť treba aj sklon stien, množstvo batožiny a telesné proporcie jedinca a či máte stan s predsienkou, alebo nie.

3. Vchody do stanu

Pri výbere stanu sa rozhodujeme medzi stanmi s krytým a nekrytým vchodom a medzi jedným a viacerými vchodmi. Krytý vchod vytvára úložný priestor, umožňuje vyvetrať stan otvoreným vchodom aj za dažďa a v zvyšuje komfort v stane pri nepriaznivom počasí. Dva vchody sú praktické na stanoch pre viac osôb a umožňujú účinné vetranie. V zlom počasí je príjemnejšie používať vchod v závetrí a v zime náveterný, ktorý býva menej zasypaný snehom. Vchody vybavené moskytiérou sú samozrejmosťou a počas horúcich letných nocí vynikajúco poslúžia.

4. Váha stanu

Váha stanu by nemala byť dôležitejšia než kvalita stanu. Najnižšie možné hmotnosti dosahujú špičkové a kvalitné stany, ktoré sú však už drahšie. Naopak, vysokú hmotnosť dosahujú expedičné stany.

5. Výška stanu

6. Výpočet vodného stĺpca

Tento dôležitý parameter Vám rozddelí kvalitné stany a nekvalitné. Ide o konkrétnu číselnú hodnotu, ktorá definuje nepromokavosť – nepriepustnosť tkaniny, z ktorej je stan vyrobený.
U expedičných stanov by sa mal vodný stĺpec pri vonkajšej vrstve stanu pohybovať okolo hranice 6000 mm a viac. Pri podlahe tento údaj narastá aritmetickým radom oproti vonkajšej úprave stanu cca o +2000 mm/podlaha.

7. Podlepené švy, priedušnosť a cirkulácia vzduchu

Pri výbere stanu je tiež dôležité hľadieť na podlepenie švov. Pokiaľ narušená štruktúra pri ševe stanu nie je podlepená, voda môže pretekať do stanu.
Nutnosťou je prítomnosť vetracích otvorov v streche stanu, najlepšie s moskytiérou, pre zaistenie optimálnej cirkulácie vzduchu.

8. Kvalitná konštrukcia

Rozlišujeme dva typy konštrukcie stanu:
 

  • laminátová konštrukcia

hannah
napr. Hannah

Laminátovú konštrukciu nájdeme skôr u lacnejšich stanov. Má obmedzenú pevnosť a väčšiu váhu v porovnaní s duralovou konštrukciou. Hlavne pri väčších mrazoch dochádza k oslabeniu ohybnosti a následnému popraskaniu alebo zmlomeniu prútov. (Firma HUSKY Vám, po dohode, garantuje výmenu poškodeného prútu zdarma pri dodržaní podmienok)

  • duralová konštrukcia

husky extreme
napr. Husky

Dural je pevný a ľahký materiál. Duralová konštrukcia vyniká svojou pevnosťou a ľahkosťou. Zvládne aj náročnejšie podmienky. Je potrebné ale počítať s vyššou cenou. Pre náročnejšie podmienky sa používa značkový dural (napr. Easton, Yunan), kompozitné materiály (dural-karbon-kevlar) a trubky väčšieho priemeru (okolo 10 mm).

Back to top