Ako vybrať spacák

Po náročnej túre je nevyhnutná  regenerácia ľudského organizmu prirodzeným oddychom-spánkom. Aby sme mali kvalitný spánok, musí byť organizmus v prijateľnom teplotnom komforte, nesmie byť v zime a ani sa prehrievať.

Spacák vyberáme v prvom rade podľa teplotného komfortu, ročného obdobia a spôsobu i miesta použitia. Máme štyri teploty komfortu.

Maximálna kladná teplota nám určuje kedy nám pri zapnutom spacáku začne byť nepríjemne teplo pri nadbytku tepla a dolná hranica tepelného komfortu určuje teplotu, pri ktorej sa začneme budiť pre zimu.

 

Tvar

 

Izolačné náplne (syntetické duté vlákna, perie)

 

Teplota

Na spacích vakoch bývajú uvádzané viaceré hodnoty teplôt:

Na štandardizáciu sa od roku 2002 v EÚ používa výlučne norma EN 13537. Tá predpisuje výrobcom stanoviť 4 teplotné parametre, pričom musí byť uvedený aspoň Tlim a Text: Tmax = teplota, pri ktorej začína byť v čiastočne zapnutom spacáku nepríjemné teplo Tcomf = teplota, pri ktorej sa pohodlne vyspí štandardná 60 kg žena Tlim = teplota, pri ktorej sa pohodlne vyspí štandardný 70 kg muž Text = teplota, pri ktorej spacák udrží základné životné funkcie, zabráni omrzlinám a podchladeniu
 

Konštrukcia

Spôsob šitia spacáku sa odvíja predovšetkým od druhu a množstva použitej izolačnej náplne a je vedené snahou o dosiahnutie čo najväčšej výšky (mocnosti, hrúbky, zdvihu, loftu) izolujúce steny s vylúčením “studených švov”. Studené švy vzniknú jednoduchým prešitím tkanín i náplne (“skrz naskrz”). Nájsť by sme ich mali len na najlacnejších letných spacákoch, najčastejšie dekových. Studený šev výrazne presvitá proti svetlu a dá sa ľahko rozpoznať i po hmatu. “Teplé švy” majú všetky dobré spacáky a zaistia ich rôzne sendvičové či šindelové konštrukcie.
 

Vodeodolnosť a priedušnosť

Vonkajší materiál spacieho vaku by mal zabrániť prenikaniu vlhkosti z prostredia do náplne spacáku. Avšak ako celok by mal byť dostatočne priedušný, aby sa vlhkosť voľne dostala na povrch a tam sa rozptýlila do ovzdušia (vydýchnutá a vypotená vodná para). Najviac vlhkosti vyprodukuje človek dýchaním, a preto je potrebné, aby spacák umožnil dýchanie mimo vlastného priestoru samotného spacáku a zároveň, aby zabránil cirkulícii studeného vzduchu do celého priesotru vo vnutri spacáku. Tento systém je zabezpečený všitým sťahovacím límcom, ktorý oddeluje priestor hlavy a tela. Samozrejme spacáky majú sťahvaciu kapucu, ktorá priestor hlavy chrání.

 

Rady, ktoré Vám pred kúpou spacieho vaku dobre poslúžia

Back to top