Čo je to karimatka?

je to izolačná podložka, ktorá izoluje od chladu od zeme. Má zabezpečiť komfort počas nocovania. Karimatky či izolačné podložky sú v dnešnej dobe bežnou súčasťou outdoorového vybavenia. Na trhu nájdete široký výber najrôznejších modelov karimatiek, ktoré sa líšia svojou kvalitou a tým pádom aj výslednou cenou.

U veľkej väčšiny karimatiek je tepelná izolácia zaistená vďaka vzduchu, ktorý je vo vnútri podložky uzavretý. Môže to byť v malých póroch penovej hmoty alebo napríklad v komorách a priehradkách nafukovacích, prípadne samonafukovacích matracoch.

 

Druhy

 

1. Alumatky

Alumatky sú z tenkej fólie penového materiálu s reflexnou hliníkovou vrstvou. Predstavujú príjemnú podložku pod spacák a ochránia spacák pre špinou a vlhkom, avšak neochránia, resp.minimálne ochrania, pred nerovnosťami a chladom. Je vhodná skôr ako podložka do prírody, na spanie v telocvičniach alebo na iných pevných podkladoch.

2. Penové karimatky

Predstavujú najrozšírenejšiu skupinu karimatiek. Sú vyrobené z penovej hmoty, ktorá má veľmi dobré izolačné vlastnosti. Sú ľahké, praktické. Dajú sa kúpiť v rôznych hrúbkach. Prépadné poškodenie neznižuje ich izolačné vlastnosti. Cenovo nie sú náročné. Nevýhodou je trvanlivosť materiálu a nižší tepelný odpor.

karimatkyNajčastejšie sa stretávame s penovými karimatkami vyrobenými na báze polyetylénu. Bývaju často potiahnuté vodeodolnou fóliou, ktora slúži ako ochrana pred vlhkom.

3. Evazotky

Sú obdobou penových karimatiek, len sú vyrobené z materiálu etylenvinylacetát. Poznáme dva druhy: skladané a profilované.

Skladané majú tú výhodu, že sa dajú poskladať. Profilované podložky, alebo rebrované, majú na povrchu poprehýbany, hrubý vzor. V týchto priestoroch sa udržava vzduch a tým je izolácia efektívnejšia.

Sú pružnejšie, odolnejšie, viac komfortné, materiál zaisťuje lepšiu stabilitu – ako ležiacej osoby, tak na zemi. Líšia sa hrúbkou, použitým materiálom zvršku, ktorý ešte dokresľuje u niektorých typov vlastnosti, a dĺžkou. K preležaniu materiálu nedochádza tak rýchlo ako u bežnej penovej, aj tak možno ale u niektorých lacnejších variantov tento aspekt pozorovať. Spoľahneme sa preto na jedničku vo výrobe karimatiek a to na firmu TAR (Thermarest).

Medzi mínusy zaraďujeme rozmer, ktorý nemusí vyhovovať, nižší tepelný odpor ako u niektorých nafukovacích a samonafukovacích karimatiek.

4. Nafukovacie matrace

Odľahčené a rozmerovo veľmi prijatešné matrace síce slúžia dobre, ale ich životnosť môže byť problematická. Zničiť ich môžete či už ostrým predmetom, alebo aj ponechaním na slnku.

Vďaka svojej hrúbke predstavujú dostatočný komfort pre ležiaceho. Majú aj nízku váhu a skladnosť. Čo sa týka tepelnej izolácie, nie je práve najlepšia, sú včak ideálne do mokrého prostredia.

Medzi ďalšie mínus môžeme zaradiť aj samotné nafukovanie, na ktoré potrebujeme pumpu alebo kompresor.

5. Samonafukovacie karimatky

V týchto karimatkách sú spojené výhody penových karimatiek a sampnafukovacích matracov a patria medzi najlepšie izolačné podložky vôbec. Povrch je pevný, často s úpravou proti skľznutiu. Býva hydrofóbne ošetrený. V jednom rohu býva ventil, ktorý po otvorení nasaje vzduch a tým sa pena rozpína. toto trvá pár minút a niekedy je potrebné karimatku jedným alebo pár dofúknutiami dofúknuť. Po nafúknutí je potrebné v prípade jej položenia na slnku,alebo pri ponechaní v stane otvorit ventil.

Vyrábajú sa v hrúbke 20-75 mm a hmotnosti od 600 do 2500 g.  Do náročnejších podmienok je potrebné zaobstarať samonafukovacia karimatku s hrúbkou okolo 35 mm. Samozrejme čím hrubšia, tým sa zvyšuje aj hmotnosť. Sú ťažšie ako klasické karimatky, ale majú výborné izolačné vlastnosti. V prípade poškodenia je potrebné mať zo sebou sadu na opravu.

Nevýhodou samonafukovacích karimatiek je vyššia obstarávacia cena.

Back to top