0

Stan

Stan rozhodne nie je prežitok, stan je životný štýl. Prečo by ste sa ubytovávali v penzióne alebo v hoteli, keď môžete prespať v stane. Spolu so stanom si kupujete slobodu a nezávislosť. Ubytujete sa, kedy chcete a kde chcete, zbalíte sa, kedy potrebujete. Nemusíte čakať, kým sa uvoľní izba, nebudete sa musieť vysťahovať vtedy, keď vám to prikážu. Ste pánom svojho času, pánom priestoru. Všetko, čo potrebujete, je stan, a samozrejme, dostatok voľného času, aby ste ho mohli naplno využiť.

Ak uvažujete nad kúpou stanu, treba si veľmi dobre premyslieť, na aké účely ho budete chcieť používať. Treba rozmýšľať nad tým, či hľadáte stan na letné obdobie, do kempov, na pláž, alebo ho potrebujete aj do drsnejších podmienok. Ako často ho budete používať a ako sa s ním budete premiestňovať. Či ho plánujete nosiť pri turistike na pleciach alebo na batohu, prípadne v ruke, alebo sa budete presúvať po svete napríklad na bicykli. Či ho budete voziť v aute, prípadne na motorke. To je dôležité preto, aby ste vedeli pri výbere zohľadniť hmotnosť stanu. Tá sa v závislosti od vyhotovenia a použitých materiálov môže pohybovať od dvoch až do cca pätnástich kilogramov. Nemenej dôležitou otázkou, ktorú si potrebujete položiť, je, pre koľko osôb vlastne stan potrebujete a či v ňom bude bývať rodina s deťmi, kde bude treba brať ohľad na aké-také súkromie, alebo partia mladých ľudí, ktorým neprekáža porušenie intímnej zóny. Dobré je myslieť i na to, či sa chcete v stane i normálne pohybovať a vyvíjať bežné činnosti, alebo ho budete používať čisto na účely prespania a oddychu. Môže vás zaujímať aj o to, či má stan nejakú predsienku, v ktorej si môžete v prípade väčšej batožiny túto odložiť, alebo prípadne či má aspoň zastrešený vstup, pod ktorým sa môžete v prípade nepriaznivého počasia skryť alebo si uvariť jedlo. Ak uprednostňujete čerstvý vzduch a dobré vetranie, zaujímavé pre vás môže byť i to, či má jeden alebo až dva vchody. Dôležitý, i keď niekedy preceňovaný parameter je vodný stĺpec a je dobré vedieť i to, či je vybraný stan jedno- alebo dvojvrstvový, aby ste boli lepšie chránení pred vlhkosťou a zrážkami.

Na ľahšie zorientovanie sa rozdeľujeme stany do niekoľkých kategórií. Toto rozdelenie však nie je úplne striktné a nemusí byť úplne presné. Jednotlivé kategórie sa svojimi vlastnosťami a spôsobom použitia môžu vzájomne prekrývať a pomerne často i dopĺňať.

Ak viete, že sa budete túlať väčšinou sám alebo len vo dvojici, pešo, prípadne na motorke, ak plánujete precestovať svet v letnom období a budete sa pohybovať v krajinách, kde je pekne teplučko, môžete si vyberať stan z kategórie malých stanov pre jednu až dve osoby, ale môžete zvoliť i stan z kategórie ultraľahkých stanov, zo stanov na festivaly alebo môžete zvoliť aj ten rybársky.

Ak plánujete rodinnú dovolenku, môžete si vyberať z kategórie stredných stanov pre tri až štyri osoby alebo, ešte lepšie, z rodinných stanov pre štyri a viac osôb, keďže tieto stany bývajú zvyčajne priestrannejšie, vyššie a svetlejšie, pohodlnejšie a lepšie vetrané. Je v nich viac miesta na batožinu, nie ste obmedzení v pohybe, v najpohodlnejších stanoch nájdete oddelené spálne a kuchynku. V takomto stane sa budete doslova cítiť ako doma. Určite vám v ňom nebude absolútne nič chýbať. Samozrejme, je ťažší, skladá sa komplikovanejšie, ale aj s menším počtom osôb to bez problémov zvládnete. Ak máte ešte aj malé deti, ktoré potrebujete ochrániť pred páliacim poludňajším slnkom, určite vám padne vhod buď plážový, alebo sekundový stan. Takýto stan je mimoriadne ľahký a postavíte ho v priebehu pár sekúnd.

Pre najdobrodružnejšie povahy sú určené expedičné stany. Vyrobené z najkvalitnejších a funkčných materiálov, s mimoriadnym dôraz na odolnosť, stabilitu a nízku hmotnosť poskytujú pohodlie a bezpečný úkryt i v drsnejších prírodných podmienkach.

Nech už teda potrebujete stan do akéhokoľvek prostredia, na akúkoľvek akciu a pre kohokoľvek, z našej bohatej ponuky si určite vyberiete. Čaká na vás široký sortiment stanov, v ktorých sa budete cítiť voľne, slobodne a bezpečne a užijete si nádherné chvíle voľna buď osamote, alebo so svojimi blízkymi, na ktorých vám najviac záleží.

 

 

 

 

 

 

 


Back to top